Община Генерал Тошево

19 септември ’24

Превенция срещу Западнонилска треска

Превенция срещу Западнонилска треска

Превенция срещу Западнонилска треска

   Във връзка с констатираните случаи на Западнонилска треска в страна и в изпълнение на предписанието на РЗИ – Добрич за провеждане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки, е подета информационна кампания относно всичко важно за заболяването.

 

   Вектор на предаване на Западнонилската треска са комарите. Комарите са посевместно разпространени кръвосмучещи насекоми.  Сърбежът и паренето, които се усещат след ухапването от комар, се дължат на слюнката, която женското насекомо вкарва в направената от хоботчето му раничка в кожата. Тази слюнка съдържа токсични и препятстващи съсирването на кръвта вещества. Различните хора притежават нееднаква чувствителност към ухапванията от комари – от пълна нечувствителност през средно силна реакция, до голяма чувствителност.

 

   Комарите са преносители на широко разпространени и тежко протичащи заболявания като Филариоза, Западнонилска треска, Денга, Чикунгуня, вирус Зика, Жълта треска и др. Вирусът на Западнонилската треска има широка географска циркулация в Европа, поради изобилието от комари от определен вид (Culex) на целия континент, които го разпространяват. Западнонилската треска е вирусна зоонозна инфекция с трансмисивен механизъм на предаване. Заболяването е най-често срещано сред птиците и конете. Обикновено се разпространява при хората от заразени комари, които се инфектират от заразени птици. Вирусът може да се разпространява и от майка на дете по време на бременност, раждане или при кърмене, както и при преливане на кръв от заразен човек, но тези случаи са изключително редки.

 

   Инкубационният период е между 3 и 14 дни. Около 80 % от инфекциите при хората протичат без симптоми. Около 20 % от заразените с вируса развиват заболяване - Западнонилска треска, което обикновено протича леко до умерено тежко, с грипоподобни симптоми - температура, главоболие, неразположение, умора. Възможна е и поява на макулопапулозен обрив, гадене и повръщане.

 

   Местата, предпочитани от комари са постоянни или временни водоеми - блата, разливи на реки, локви, дупки на дървета и други места със застояли води, както и потенциални биотопи за развитие на комари често пъти може да има в частни имоти - стари автомобилни гуми, шадравани  и всякакви съдове за съхранение на вода.

 

   Предпазни мерки

• При излет на открито носене на облекло в светли тонове, което покрива голяма част от тялото и не привлича летящите насекоми;

• Поставяйте мрежи за врати, отваряеми крила на прозорци и други, добре закрепени, за да не преминават комарите през или край тях;

• Използвайте  уреди и препарати за домашна дезинсекция;

• Използвайте отблъскващи вещества (репеленти) срещу комари особено от късния следобед до вечерта, когато активността им е най-висока под формата на лосиони, кремове, емулсии и аерозоли за нанасяне по откритите части на тялото (крака, ръце, шия).

 

   Пътуващи в засегнатите райони, както и лица у нас с данни за ухапване от комари и проявили симптоми, характерни за заболяването Западнонилска треска, трябва да се обърнат към своя личен лекар, с цел поставяне на своевременна и точна диагноза. При съмнение за Западнонилска треска клиничните материали за изследване трябва да се изпращат в НЦЗПБ. 

 

 

 

 

 

Още новини