Община Генерал Тошево

24 септември ’20

Плеяда от родни творци представиха последните си произведения пред жители на общината

На 23 септември се проведе поредното издание на Национални културни празници „Албена“ 2020, на които Община Генерал Тошево отново беше любезен домакин.

Плеяда от родни творци представиха последните си произведения пред жители на общината

Плеяда от родни творци представиха последните си произведения пред жители на общината

   На 23 септември се проведе поредното издание на Национални културни празници „Албена“ 2020, на които Община Генерал Тошево отново беше любезен домакин. Плеяда от съвременни български будители присъства на официалното откриване на обновените сгради на НЧ „Отец Паисий“ в село Спасово и НЧ „Пробуда – 1941“ в село Кардам, след което в двора на Историческия музей в града, проведе литературна среща с ученици и граждани. Тази година в град Генерал Тошево гостуваха Иван Гранитски, Боян Ангелов, Стоян Райчевски, Атанас Звездинов, Петър Андасаров, Панко Анчев и Любомир Котев.

   Пред гостите авторите представиха малка част от своето творчество и запознаха публиката с последните си книги и изследвания. Надълго бяха дискутирани и най-актуалните теми в българското общество. Сериозен интерес събуди представянето на книгата на историка Стоян Райчевски „Крайовската спогодба между прагматизма и емоциите“, която излезе от печат по-рано тази година и е написана във връзка с 80-годишнината от подписването на Крайовския договор на 7 септември 1940 г., по силата на който Южна Добруджа се възвръща към пределите на България.  

   И тази година Национални културни празници „Албена“ се организират от издателство „Захарий Стоянов“, „Албена“ АД и общините в Североизточна България, включително и нашата. Домакин на първото събитие през тази година беше град Разград. Последваха посещения в Смядово и Шумен, Каварна и Варна. Идеята на Национални културни празници “Албена” е да се възроди духът на българската национална идентичност и да се направи така, че талантливи но неизвестни писатели, художници, актьори, музиканти и танцьори да стигат до много по-широка публика, както и да се обогати духовния и художествения живот на Североизточна България.

   В рамките на тези празници, през годините са се провели повече от 1 600 премиери на книги, организирани са много концерти, пътуващи изложби, дискусии и пленери, които са посетени от повече от 50 000 души.

 

 

Още новини