Община Генерал Тошево

15 ноември ’24

Генерал Тошево почита живота и делото на своя патрон и следва заветите му

Генерал Тошево почита живота и делото на своя патрон и следва заветите му

Генерал Тошево почита живота и делото на своя патрон и следва заветите му

   Има дни, има моменти, в които връщаме погледа си към миналото особено осезаемо. Търсим силна допирна точка в настоящето между бъдещето и отминалото, с надеждата да открием идеи, завети, посочени пътища и посоки, които да ни възвърнат изгубеното самочувствие или национална гордост. В подобни случаи най-често се обръщаме към героите, радетели за българското и за свободата. Такива като Васил Левски, Христо Ботев, като генерал Владимир Вазов и много други. В българския исторически небосклон имената на толкова ярки звезди, символи на родолюбие, преданост и отдаденост на майка България не са една и две. Една такава е личността на генерал Стефан Тошев – Освободителят на Добруджа и патрон на нашия прекрасен град.

   Епичните военни дела, сътворени от него като водач на Желязната Първа пехотна Софийска дивизия в Балканската война и като командващ Трета българска армия по време на Първата световна война, са най-необоримите доказателства за това. Затова името му наред с имената на много бележити генерали и воини с основание грее върху административната карта на Добруджа, като израз на синовна почит и признателност.  

 

   Генерал Тошево! Градчето, което носи името на славния български пълководец се намира на цели 170 км. от мястото, където с подвизите си генерал Стефан Тошев остава в пантеона на родното военно дело. Върхът в бойната му кариера е битката за Тутракан, който е превърнат от румънците в здрав бастион „с километрични телени мрежи, с безбройни вълчи ями, засеки и капани“. На 5 и 6 септември 1916 г. след устремната атака на Трета българска армия под командването на генерал Стефан Тошев, Тутраканската крепост е превзета, а  бранещите я 40 000 румънски войници и 450 офицери са пленени. Един от най-големите подвизи на Българската армия е факт. Поверената на военачалника Трета българска армия води успешни боеве през 1916 г. на Добруджанския фронт срещу руско-румънски войски, с цел освобождаването на Добруджа от румънска власт.

 

   През 1917 г. Добруджа е свободна! Двадесет и пет години по-късно, едно малко населено място в сърцето ѝ получава името на бележития пълководец. Какво по-добро и по-подходящо място от това, което да носи името на генерал Стефан Тошев? Тук, където безкрайните житни поля носят усещането за безвремие и свобода. Свободата, на която големият военачалник посвети живота си!

 

   Днес Генерал Тошево е малък, съвременен град, който диша с настоящето, гледа смело напред към бъдещето, но живее и със съхранената памет на миналото. Град с хора, които почитат героите и пази заветите им.

   На 27 октомври се навършиха 100 години от кончината на генерал Стефан Тошев, а градът, носещ неговото име почете паметта на пълководеца с военен ритуал – поклонение с участието на Военноморските сили на Република България. Отдаването на чест пред бойното знаме и преминаването в тържествен марш на почетния караул засвидетелстваха огромно уважение към личността на генерала. Това всъщност беше кулминацията на редица събития, които местната Общинска администрация организира за да почете патрона на града. 

   През миналата година, в рамките на месец, бюст-паметникът на генерал Стефан Тошев в центъра на града беше демонтиран и основно възстановен. Беше изграден нов постамент, а самият бюст-паметник беше обработен заради наличието на ръжда и освежен. В дните преди честването на 100-годишнината от кончината на генерала и военният ритуал, мястото около паметника беше буквално преобразено. Старата растителност и храстите бяха премахнати, теренът обработен и след това облагороден с райграс и зацветен с теменушки, различни видове туи и ниска вечнозелена растителност.

   За да почете патрона си Община Генерал Тошево издаде и валидира пощенска марка с лика на генерал Стефан Тошев. Събитието се състоя в Историческия музей, а зад реализирането на идеята стои лично кметът на Община Генерал Тошево Валентин Димитров. Именно той, заедно с представителя на Български пощи за област Добрич Данаил Енев поставиха печата за валидирането на марката и я пуснаха в обръщение.

   В рамките на програмата за празниците на града пък много ученици от различни класове на двете училища – ОУ „Христо Смирненски“ и СУ „Никола Й. Вапцаров“, участваха в образователни беседи в библиотеката, посветени на живота и делото на генерал Стефан Тошев. Там децата имаха възможността да научат интересни факти, дати и събития, свързани с него. В една от беседите се включи лично и кметът на Община Генерал Тошево Валентин Димитров, който заяви пред учениците, че е важно да знаят кой е патронът на нашия град, с какво го помни историята и защо трябва да следваме примерите му.

 

   Назад във времето Община Генерал Тошево е издала и две книги в чест на славния пълководец – „Победени, без да бъдем бити“ и „Генерал Стефан Тошев“ от поредицата „Дълг и чест“.

   Историята ни учи, че тя се създава и твори от хора водачи, силни и непреклонни личности с висок дух и достойнство, отстояващи правотата си, а времената на изпитания раждат тези личности. Но ежедневната сивота на следващите поколения покрива със забрава националните герои. Пощадени са само най-големите, само тези, които са създали с живота си забележителни примери на поведение.

 

   Генерал Стефан Тошев е една силна и непреклонна личност, национален герой с висок дух и достойнство. Личност, вярваща в промяната, в успеха, в упоритата и последователна работа.

   Историята „нарича“ генерал Стефан Тошев – Освободителят на Добруджа! И ние, признателните поколения пазим неговата памет. Помним и заветите му – да опазим свободна, чиста и неопетнена добруджанската земя. Такава, каквато той ни я завеща и такава, каквато ние трябва да я предадем на нашите деца! И ние, всички заедно, ще се справим с тази мисия, защото във вените на всеки един от нас тече част от кръвта на генерал Стефан Тошев – човекът, чието име носи нашият град!

Още новини