Община Генерал Тошево

30 юни ’25

Ароматът на билки и звуците на българския фолклор събраха стотици край язовир Дрян

Ароматът на билки и звуците на българския фолклор събраха стотици край язовир Дрян

Ароматът на билки и звуците на българския фолклор събраха стотици край язовир Дрян

   На 29 юни се проведе Дванадесетото издание на фолклорния събор "Край язовир Дрян". Събитието отново събра стотици самодейци и многобройни гости, обединени от любовта към народната музика, танци и българските обичаи.

   Организатори на събора бяха Община Генерал Тошево, кметството в село Красен и местното народно читалище „Йордан Йовков – 1896“. С общи усилия те превърнаха деня в истински празник на добруджанския дух и култура.

   Програмата беше наситена и разнообразна. В конкурсната част се включиха 66 изпълнения на самодейни колективи, вокални групи, дуети и индивидуални изпълнители от различни населени места. Всички те се оценяваха от компетентно жури, а участниците се представиха с голямо старание и много настроение, превръщайки сцената в шарено място на българщината.

   Освен традиционната конкурсна програма, тази година съборът предложи и нови възможности за участие и учене. Беше организиран открит урок на тема „Забравените танци на Добруджа“, воден от професионален хореограф. Паралелно с това, вокален педагог проведе занимание по заучаване на народни песни, като демонстрира техники и подходи за изпълнение.

   Кулминацията на деня беше празничният концерт под наслов „Еньовска фолклорна приказка“. На сцената се изявиха народните певци Руска Добрева и Стоян Варналиев, женска фолклорна група „Китка“ от Генерал Тошево и танцов клуб „Добруджанци“ от Добрич.

Още новини